The Pennine & Scottish French Bulldog Association

OPEN SHOW RESULTS

Date: Sunday 16th July 2017
Judge: Mr Barrie Croft (Malco)
Exhibits: 73 Entries: 102

On behalf of the committee, we would to thank the judges, the exhibitors and the visitors for their support and entries on another successful and well run Open Show. Once again a great atmosphere ringside and everybody was very well fed!

BIS: Chivasregal Black Cullin Ardhub
RBIS: Monica Belcicci Msuria Miracle Bellicose
BPIS: Chivasregal Black Cullin Ardhub
BVIS: Shoebridge Vouvray
BD: Chivasregal Black Cullin Ardhub
RBD: Mayweather De Aronui Ardhub (Imp)
PD: Chivasregal Black Cullin Ardhub
BB: Monica Belcicci Msuria Miracle Bellicose
RBB: Kuredeux Hitey Titey Mossport
PB: Kuredeux Hitey Titey Mossport


Judges Critique

Minor Puppy Dog (3)
1st Merimna's Over The Moon
2nd Nerroli Bon Viveur
3rd Coltington The Centurion 

Puppy Dog (6) Absent 2
1st Chivasregal Black Cullin Ardhub
2nd Allankee State Of The Art
3rd Gizyjo Sting Like A Bee
Reserve Braylah Hell Yeh

Junior Dog (4) Absent 2
1st Jadape Vermont Shoebridge
2nd Titantails Boardwalk Bulet

Yearling Dog (2) Absent 1
1st Oreo Bulle Kolca (Imp)

Post Graduate Dog (5) Absent 1
1st Lolek Z Przyzwoitej Wioski at Daniello (Imp)
2nd Nokomis Indian Music at Greusaiche
3rd Diamond Z Chromieckiej Gory (Imp)
Reserve Deollies The Bear

Limit Dog (4) Absent 2
1st Daniello Easter Power Live JW ShCM
2nd Gizyjo Rocky Marciano

Open Dog (5) Absent 2
1st Mayweather De Aronui Ardhub (Imp)
2nd Merimna's Better Than Words
3rd Nokomis Indian Music at Greusaiche

Veteran Dog (2) Absent 1
1st Mossport Michaelangelo

Special Open Pied Dog (1)
1st Allankee State Of The Art

Special Open Fawn Dog (4) Absent 2 
1st Daniello Easter Power Live JW ShCM
2nd Titantails Boardwalk Bulet

Special Open Brindle Dog (6) Absent 
1st Mayweather De Aronui Ardhub (Imp
2nd Lolek Z Przyzwoitej Wioski at Daniello (Imp)
3rd Oreo Bulle Kolca (Imp)
Reserve Nokomis Indian Music at Greusaiche
VHC Braylah Hell Yeh

Minor Puppy Bitch (7) 
1st Kuredeux Hitey Titey Mossport
2nd Merimna's Siodot
3rd Delightbull Ain't No Stoppin
Reserve Merimna's Imorose Shoebridge
VHC Gwnsel Crazy In Love with Queenslake

Puppy Bitch (9 Absent 2
1st Allankee Special Intent
2nd Mardy Marjorie avec Kimevan (Imp)
3rd Braylah Tempest Storm
Reserve Arabesque Dlya Muppet Shou at Bellicose (Imp)
VHC Katakia Smashed It

Junior Bitch (6) Absent 1
1st Ardhub Dance For The Devil at Chivasregal
2nd Mardy Marjorie avec Kimevan (Imp)
3rd Dinkum Diamond 
Reserve Celticlibrid Truly Special
VHC Mossport Mia

Yearling Bitch (6) Absent 1
1st Caslblak"s Vini Vidi Vici with Fransrelgo
2nd Bountiful Bess
3rd Celticlibrid Truly Special
Reserve Daniello Wild Child
VHC Lejdi Zgaga from Polokokta (Imp)

Post Graduate Bitch (7)
1st Boremlyn Heart Of Glass at Zilnor
2nd Caslblak"s Vini Vidi Vici with Fransrelgo
3rd Miss Dinamic
Reserve Ravendane Bagpuss
VHC Cleopatra's Kisses

Limit Bitch (8) Absent 2
1st Ardhub Dance For The Devil at Chivasregal
2nd Tiana Amore Anashell
3rd Ardhub Tickle And Tease Me at Braylah
Reserve Queen Of Ice
VHC Gizyjo Miss Garbo

Open Bitch (4) Absent 1
1st Monica Belcicci Msuria Miracle Bellicose
2nd Ardhub Dance For The Devil at Chivasregal
3rd Celticlibrid Doreen

Veteran Bitch (4)
1st Shoebridge Vouvray
2nd Gizyjo Miss Fredrique
3rd Ageancourt Midnight Sun at Deoliies 
Reserve Tommyville Topping at Greusaiche

Special Open Pied Bitch (1) Absent 1

Special Open Fawn Bitch (1)
1st Cleopatra's Kisses

Special Open Brindle Bitch (8) Absent 4
1st Boremlyn Heart Of Glass at Zilnor
2nd Caslblak"s Vini Vidi Vici with Fransrelgo
3rd Dainty Diva 
Reserve Tommyville Topping at Greusaiche

The Helen Cottrell Special Award Classes 
Judge Tracey Fawcett (Zilnor)


Judges Critique

Special Awards Class - Junior Dog or Bitch (9) Absent 1
1st Gizyjo Sting Like A Bee
2nd Kuredeux Hitey Titey Mossport
3rd Merimna's Over The Moon
Reserve Merimna's Imorose Shoebridge
VHC Merimna's Siodot

Special Awards Class - Post Raduate Dog or Bitch (9) Absent 1 
1st Jadape Vermont Shoebridge
2nd Gizyjo Rocky Marciano
3rd Cleopatra's Kisses
Reserve Caslblak"s Vini Vidi Vici with Fransrelgo
VHC Tommyville Topping at Greusaiche

Special Awards Class - Open Dog or Bitch (7) Absent 2
1st Merimna's Better Than Words
2nd Nokomis Indian Music at Greusaiche
3rd Gizyjo Miss Garbo
Reserve Ageancourt Midnight Sun at Deoliies
VHC Dainty Diva



MARCH 2017
JUDGE: MISS JANE MORGAN

BIS: Mrs C Thorburn’s Rowendale Meat Loaf
Reserve BIS: Mr & Mrs Conway’s Tiana Amore Anashell
BP: Miss J Howarth’s Gizyjo Sting Like A Bee
BV: Miss J Howarth’s Gizyjo Miss Frederique

Judges Critique available HERE

MPD
1st Miss J Howarth’s Gixyjo Sting Like A Bee
 2nd Mrs M Ellison’s Allankee State of the Art
3rd Mrs M Brealey’s The Boydonegood for Kabul
Res. Miss M Porter’s Braylah King Kobin at Tartanpride
VHC Mrs R Robinson’s Gizyjo Haymaker

PD          
1st Mr & Mrs Mavro-Michaelis’ Jadape Vermont Shoebridge
2nd Mr & Mrs Sefton’s Muggshotts Romper Stomper
3rd Mrs M Sharkey’s Saffonie Jack Hearts

JD          
1st Miss C Ash’s Zandaplatz Uzi Umberto JW

YD          
1st Mrs C Thorburn’s  Rowendale Meat Loaf

PGD       
1st Mr & Mrs Kasporowitcz’s Lolek Z Pryzwoltej  Wioski at Daniello (IMP) 
2nd Miss D Seymour’s  Bormelyn Gladiator
3rd  Mrs M Souter’s Nokomis Indian Music at Greusaiche

LD          
1st Mr & Mrs Kasporowitcz’z Daniello Easter Power Lice JW ShCM
2nd Miss L Roach’s Roalice The Maverick
3rd Mrs M Ellison’s Celticlibrid Brave Heart
Res Miss J Howarth’s Gizyjo Rocky Marciano

OD         
1st Mr & Mrs Small’s  Merimna’s Better Than Words
2nd Mrs M Souter’s Nokomis Indian Music At Greusaiche
3rd Miss M Porter’s Alonzobar Steve Austin with Ardhub

VD          
1st Mr & Mrs Worsley’s Son of a Preacherman with Malpa

SOFD     
1st Mr & Mrs Kasporowitcz’s Daniello Power Live JW ShCM
2nd Mrs M Brearley’s The Boydonegood for Kabul
3rd Miss J Howarth’s Gixyjo The Haymaker
Res Miss J Howarth’s Gizyjo Rocky Marciano

SOBD     
1st Mr & Mrs Kasporowitcz’s Lolek Z Przyzwoitej Wioski at Daniello (IMP)
2nd Miss D Seymour’s Bormelyn Gladiator
3rd Mrs M Souter’s Nokomis Indian Dancer at Greusaiche

BD: Mrs C Thorburn’s Rowendale Meat Loaf
RES BD & BPD: Miss J Howarth’s Gizyjo Sting Like a Bee
BVD: Mr & Mrs Worsley’s Son of a Preacherman

MPB       
1st Mrs J Burgin’s Braylah Sheeza Cracker Jessiemai
2nd Mrs M Brearley’s Kabul Iamzone
3rd Mrs M Ellison’s Allankee Special Intent
ResMr & Mrs Hick’s Kentixen Les Zazous

PB          
1st Mrs A Moore’s Nanterre Motown Girl
2nd Mrs K Thornton’s Dinkum Diamond
3rd Mr & Mrs Kasporowitcz’s Daniello Wild Child

JB           
1st Mrs K Thornton’s Bounfiul Bess
2nd Mrs D Maxwell’s Eastonite Maxwells News
3rd Mrs A Moore’s Rumour Has it at Maxbulls

YB          
1st Mr & Mrs Conway’s Tiana Amore Anashell
2nd Mrs K Thornton’s Miss Dinamic

PGB       
1st Miss M Porter’s Audhub Slap and Tickle at Tartanpride
2nd Mrs K Thronton’s Queen of Ice
3rd Mrs D Garratt’s Causing Mayhem at Marchmanor
Res Mrs M Souter’s Tommyville Topping at Greusaiche
VHC Mr & Mrs Fawcett’s Nkunde Twinkle

LB          
1st Miss L Roach’s Roalice Mini Mouse
2nd Mesdames Smith & Fawcett’s Boremlyn Heart of Glass at Zilnor

OB          
1st Mrs K Ferguson’s Shoebridge Saussignac at Kertesz
2nd Mr & Mrs Mavro-Michaelis’ Shoebridge Lunel

VB          
1st Miss J Howarth’s Gizyjo Miss Frederique
2nd Mrs M Souter’s Tommyville Topping at Greusaiche

SOPB
1st Mrs M Brearley’s Kabul Iamzone

SOFB
1st Mrs D Maxwell’s Eastonite Maxwells News
2nd Mrs D Garratt’s Causing Mayhem at Marchmanor

SOBB
1st Mrs K Ferguson’s Shoebridge Saussignac at Kertesz
2nd Mesdames Smith & Fawcett’s Boremlyn Heart of Glass
3rd Mrs K Thornton’s Dainty Diva
Res Miss J Howarth’s Gizyjo Miss Frederique
VHC Mrs M Souter’s Tommyville Topping at Greusaiche

BB: Mr & Mrs Conway’s Tiana Amore Anashell
Res BB & BPB: Mrs A Moore’s Nanterre Motown Girl
VB: Miss J Howarth’s Gizyjo Miss Frederique



JULY 2016


At the Open Show on Sunday 17th July at Gretna, Scotland, our Judge Mr Ian Chapman (Norcairn) found his
Best in Show
in Mrs C Thorburn's Rowendale Meat Loaf
Reserve Best in Show Mrs J Wallace's Ardhub Tickle and Tease at Braylah
Best Puppy in Show Mrs H Gracie's Vital Way Hip Hop Bellicose
Best Veteran in Show Mrs M Souter's Tommyville Tipping at Greusaiche
Appropriately all the dogs were owned by Scots!! Well done to everybody.
All photos coutesy of Hannah Small

Judges Critque available HERE


Best in Show - Rowendale Meat Loaf


Reserve Best in Show - Ardhub Tickle and Tease at Braylah


Best Puppy in Show - Vital Way Hip Hop Bellicose


Best Veteran in Show - Tommyville Tipping at Greusaiche

Full Results
MPD

1st Vital Way Hip Hop Bellicose

2nd The Viking Gizyjo

PD

1st Vital Way Hip Hop Bellicose

2nd Oreo Bulle Kolca

JD

1st Rowendale Meat Loaf

2nd Xentique Pandemonium for Baclaudi

YD

1st Nerroli’s Liquirice Twist

2nd Lolek Z Przyzwoitej Wioski at Daniello

PGD

1st Daniello Easter Pride Live

2nd Nokomis Indian Music at Greusaiche

LD

1st Merimna’s Better Than Words

2nd Gizyjo Rocky Marciano

OD

1st Ladoribulls Eeney

2nd Nokomis Indian Music at Greusaiche

VD

1st Son of Preacherman at Malpa

Sp OFD

1st Daniello Easter Pride Live

2nd Gizyjo Rocky Marciano

Sp OBD

1st Nokomis Indian Music at Greusaiche

2nd Lolek Z Przyzwoitej Wioski at Daniello

MPB

1st Chinasky’s Forbidden Kiss With Nerroli

2nd Shepears Gigi Mertles Pet

PB

1st Shepears Gigi Mertles Pet

JB

1st Tiana Amore Anashell

2nd Cleopatra’s Kisses

YB

1st Cleopatra’s Kisses

2nd Wings of A Angel over Summergate

PGB

1st Ardhub Slap and Tickle at Tartanpride

2nd Nasanga Penny Farthing

LB

1st Ardhub Tickle and Tease Me at Braylah

2nd Nkunde Pearls a Singer at Malpa

OB

1st Merimna’s Unforgetable

2nd Dalspa Sky Ryder Alsuma

VB

1st Tommyville Topping at Greusaiche

2nd Gizyjo Miss Fredrique

SpOPB

1st Dalspa Sky Ryder Alsuma

2nd Wings of A Angel over Summergate

SpOFB
1st Yoko Ono House Taddy at Daniello


SpOBB

1st Nasanga Penny Farthing

2nd Nasanga Penny From Heaven

MARCH 2016

Judges Critique available HERE

BIS  Mrs L Bonsall’s    Muggshotts Peep Show

RES BIS Mr & Mrs Small’s  Merimna’s Better Than Words

BP Mr M Cassidy’s  Fabulous Lilly Brave Goddess for Chinaskys

BV Mrs M Souter’s Tommyville Topping at Greusaiche

MPD
1st Miss L Anfield’s   Will Ferrell
2nd Mr G Pearce’s   Laird Naillghas

PD
1st Mr & Mrs Kasporowitz’s   Daniello Easter Power Live BPD
2nd Mrs Ajmi's Mr Beano Legend

JD
1st Mr, Mrs M&P Kasprowicz – Lolek z Przyzwoitej Wioski at Daniello (Imp)
2nd Mr & Mrs Baillie’s Bishieboll Dick Dastardley

YD
1st Mrs M Souter’s  Nokomis Indian Music at Greusaiche
2nd Mrs D Maxwell’s Eastonite Chocolate Chip

LD
1st Mr & Mrs Small’s  Merimna’s Better Than Words  BD
2nd Miss L Roach’s  Roalice The Maverick  Res BD

OD
1st Mr M Cassidy’s  Sen CH Frustyle Trend in Style for Chinaskys (Imp Rus)

VD
1st Mr P Worsley’s  Son of a Preacher Man with Malpa BVD

Sp OPD
1st Mr M Melo’s  Bullasylum Schwarzenegger
2nd Miss J Walton’s  Ismael D’iskandar At Ravendane

Sp OFD
1st Mr & Mrs Kasporowitz’s  Daniello Easter Power Live
2nd Miss L Anfield’s   Will Ferrell

SpOBD
1st Mrs J Ajmi’s   Mr Beano Legend
2nd Mr & Mrs Kasporowitz’s Lolek Z Przyzwoitej Wioski at Daniello

MPB
1st Mr M Cassidy’s  Fabulous Lilly Brave Goddess for Chinaskys  BPB
2nd Mr M Melo’s  Bullasylum Penny Dreadful

PB
1st Mr & Mrs Conway’s Tiana Amore Anashell
2nd Mrs K Thornton’s Queen of Ice

JB
1st Mrs L Bonsall’s    Muggshotts Peep Show BB
2nd Mesdames & Mr Smith & Fawcett’s Boremlyn Heart of Glass at Zilnor

YB
1st Mr & Mrs Gordon’s Labanjo Parisienne at Rustibee
2nd Mr & Mrs Longdon’s Dalspa Sky Ryder Alsuma

PGB
1st Mrs K Ferguson’s  Shoebridge Saussignac at Kertesz
2nd Miss L Pott’s  Desmognathus Ochrophaeus

LB
1st Mrs L Burrows’  Vaughna’s Andorra Res BB
2nd Miss L Roach’s Roalice Mini Mouse

OB
1st Mr & Mrs Small’s Merimna’s Unforgettable
2nd Miss J Howarth’s Gizyjo Gizy’s Angel

VB
1st Mrs M Souter’s Tommyville Topping at Greusaiche BVB

SpOPB
1st Messrs Brookes & Cairns’ Barilballe Fifis Prima With Corursus ShCM
2nd Mr & Mrs Longdon’s Dalspa Sky Ryder Alsuma

SpOFB
1st Miss J Howarth’s Gizyjo Gizy’s Angel
2nd Mr & Mrs Fryer’s  Tigrine Alexis Lavigne

SpOBB
1st Mrs K Ferguson’s  Shoebridge Saussignac at Kertesz
2nd Miss L Pott’s  Desmognathus Ochrophaeus

Helen Cottrell Special Open Classes

Class A
1st Mrs L Bonsall's Muggshotts Peep Show
2nd Mr & Mesdames Smith & Fawcett's Boremlyn Heart of Glass at Zilnor

Class B
1st Mr & Mrs Longdon's Dalspa Sky Ryder Alsuma
2nd Mr & Mrs Kasporowitz's Daniello Easter Power Live

Class C
1st Miss J Howarth's Gizyjo Rocky Marciano
2nd Mrs K Ferguson's Shoebridge Saussignac at Kertesz



Previous Open Show Results